Nie je tajomstvom, že moja dcérka Ninka prišla na svet práve v nemocnici L. Dérera na Bratislavských Kramároch.   Pri príležitosti   Ninkiných prvých narodenín som  sa rozhodla po konzultáciách s MUDr. Jankou Káčeríkovou  pre nemocnicu  zakúpiť  30 kusov  univerzálnych vankúšov na kojenie, ktoré sú  navrhnuté na pohodlné uloženie bábätka počas kojenia a zároveň pre mamičku zvýšiť komfort nielen počas kojenia, ale aj počas spánku.  Počas spánku vankúš zabezpečí podporu pre chrbát, bruško a kolená, pričom zaberie minimálne miesto na posteli a podporuje prirodzenú polohu ľahu na boku.

Mamičky si už nemusia nosiť vankúš do nemocnice.
Foto je uverejnené so súhlasom OZ Dieťatko z Kramárov.

Na druhej strane správne polohovanie bábätka počas kojenia uľahčí nástup laktácie a mamičke umožňuje uvoľnenie ramien, šije, odľahčenie chrbtice, čím sa predchádza jej preťaženiu a je prevenciou proti bolestiam chrbta.

Vankúše sme po viacerých konzultáciách  vyberali spoločne s MUDr. Jankou Káčeríkovou a sestričkou  Erikou Odlerovou tak, aby spĺňali nielen potreby pôrodnice, ale aj samotných mamičiek s bábätkami, keďže chvíle kojenia a kŕmenia patria medzi jedny z najintímnejších okamihov v živote matky a dieťatka.

Kvôli zjednodušenej údržbe  majú vankúše vyberateľnú náplň, ktorej vnútrotvorí vlákno pozostávajúce z tisícok guľôčiek – FILLBALL a je vyrobený na báze inovatívneho polyesterového vlákna, so silikónom. Každé vlákno je jedinečne špirálovito skrútené, a po celej svojej dĺžke má dutý kanálik, ktorý zabezpečí dostatočnú cirkuláciu vzduchu a flexibilitu. Materiál spĺňa požadované normy, je certifikovaný a antialergický.

Ninka s vankúšmi.

Aby bolo zabezpečené nepretržité využívanie vankúšov na oddeleniach, ušili sme  k vankúšom aj 30 ks náhradných obliečok z jemnej 100% bavlny.

Mamičky, ktoré sa rozhodnú rodiť v bratislavskej nemocnici na Kramároch a hlavne ich bábätká, sa môžu teda tešiť z univerzálnych vankúšov na kojenie a polohovanie. V rámci pôrodníc na Slovensku ide o prvotný počin a veríme, že inšpirujeme postupne aj  ďalšie pôrodnice na  Slovensku.

Autor:  Mgr. Zuzana Búliková

Foto:  rodinný archív a archív OZ dieťatko z Kramárov

Related Posts

Porovnať